Sea Life
9. 1. 2023Barracks
11. 1. 2023A Chinese Garden 😁
Šel jsem kolem něj, když jsem se vracel z Royal Botanic Garden. Tak se dnes kouknu i dovnitř. Je na místě, kde stála první vládní budova (1788-1845). V ní bydlel a úřadoval guvernér, prvním byl kapitán Arthur Phillip. Proč zmiňuji guvernéra a tuto budovu? Část sbírek je právě od kpt. Phillipa a dalších guvernérů. A pak jsou tady příběhy. Jak se na začátku snažili aboriginci a kolonizátoři spolu vycházet. Dokonce kolonizátoři na začátku zajali několik aboriginců, aby se od nich dozvěděli o jejich tradicích, zvycích, způsobu života a vzájemně se pochopili. Ale se to pokazilo, už během prvních tří let, a skončilo to krvavou řežbou. Přece jen pořád víc a víc kolonizátoři zabírali aboriginskou zem. A v tomto boji aboriginci prohráli. Poté, co tuto zemi obývali už 40 až 60 tisíc let.
Jako exponáty jsou tady i modely lodí z 1st fleet, modely Government house, jak se postupně rozšiřoval. A kinosál, kde promítají dobové dokumentární filmy, třeba ze stavby Harbour bridge, Jak se žilo v 70. letech, ze stavby Sydney Opera House a určitě ještě další. Ale po těch prvních třech filmech jsem ze sálu utekl, klimu měli, jako skoro všude v Austrálii, včetně autobusů, nastavenou počítám tak na 18 st. Ještě navštěvuji tu část muzea, která je věnovaná historii území dnešní Sydney, a které aboriginské kmeny zde žili (žijí). Opravdu hezky je udělaný dokument právě o prvních kontaktech aboriginců a kolonizátorů. Je vyprávěný na příbězích konkrétních postav, Aborigince jménem Bennelong a jak se stal blízkým ke guvernérovi Phillipovi, o válečníkovi Pemulwoi, který vedl část "odboje", ale i o anglických důstojnících, kteří byli většinou na té druhé straně.
Cestou na privát se zastavuji v Chinese Garden. Je v Darling Harbour, takže hned vedle čínské čtvrti. Altány, bonsaje, promyšlená skladba rostlin a kamenů. Úžasné místo, kam utéct před ruchem města okolo.